وبلاگ

جلیقه کار

آیا تا به حال اسم نساجی فنی یا صنعتی به گوش‌تان خورده است؟ اخیرا فناوری نانو تغییرات عمده‏‌ای در صنعت پارچه و نساجی ایجاد کرده و باعث استحکام و مقاومت آن در برابر عواملی چون آب، روغن‌‏ها، آلودگی‏‌ها و سایر مواد شیمیایی شده است. در این صنعت، پارچه‏‌هایی تولید می‏‌شوند که از فیبرهای صنعتی ساخته شده‏ و به دلایل ویژگی‌‏هایی که دارند، در  محصولات فضایی، دریایی، نظامی، ایمنی، حمل و نقل، ساخت و ساز (ژئوتکستایل)  و عمرانی از آنها استفاده می‌‏شود و هم‏چنین در ساخت و تولید انواع فیلترها، لباس‏‌های ضد گلوله، باند زخم، نوارهای پرده، کیسه هوای اتومبیل، شبکه‌‏های ایمنی و تسمه نقاله به کار می‏‌روند.

یکی از مصارف این پارچه‏‌های هوشمند در تولید لباس‌‏های نظامی است. تولید الیاف مستحکم و هوشمند با بهره‏‌گیری از فناوری نانو تحولات زیادی را در تولید منسوجات نظامی ایجاد کرده است. انواعی از نانومواد نیز می‌توانند به روشی جالب از نیروهای نظامی در برابر گلوله، ترکش و موج انفجار محافظت کنند. همچنین با استفاده از نانوحسگرها در لباس‌های نظامی می‌توان بسیاری از تهدیدهای شیمیایی و بیولوژیکی را شناسایی و با آنها مقابله کرد. اگر این حسگرها خطری را تشخیص دهند منافذ لباس بسته خواهد شد و از سرباز محافظت می‌شود. همچنین این لباس در مورد تشخیص بسیاری از مواد سمی هوشمندانه عمل می‌کند و اگر مقدار معینی ماده سمی وارد لباس جنگی شود آزمایشگاهی کوچک می‌تواند خطر را تشخیص داده و پادزهر را به درون رگ سرباز تزریق کند.

بدین ترتیب بیشتر کشورهای جهان در یک رقابت تنگاتنگ به دنبال استفاده…
حال در جدیدترین خبری که منتشر شده است می‏‌خوانیم که وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون درصدد است با همکاری بخش‌‏های غیردولتی در استفاده و تولید منسوجات فنی قدمی فراتر گذارد.

پنتاگون با همراهی این شرکت‏‌های غیردولتی در پی آن است که دست به تولید لباس‏‌ها و پارچه‏‌هایی بزند که به گونه‏‌ای هوشمند عمل کنند و از آنها در تولید چترهای نجات استفاده کنند که توانایی تشخیص پارگی آن را قبل از سقوط داشته باشند،یا یونیفرم‌‏های نظامی که عوامل شیمیایی را حس می‏‌کنند ویا در چادرهایی هوشمند که قادر به ذخیره سوخت هستند.

اشتون کارتر،اعلام کرده: «پنتاگون با همکاری 89 دانشگاه، تولیدکننده، سازمان غیرانتفاعی و گروه‌‏های دیگر در صدد تاسیس موسسه‌ای است که موادی را  تولید کند که توانایی دیدن، شنیدن، حس ‏کردن،  برقراری ارتباط، ذخیره انرژی، کنترل دما، ارزیابی سلامت، تغییر رنگ و توانایی‏‌های بی…
نظامیان متعلق به ارتش کشوری مانند انگلیس در سال 2025 چه شکل و شمایلی خواهند داشت؟ چندی پیش نمایشگاهی جذاب و متفاوت در لندن برگزار شد، نمایشگاهی که در آن تازه‌ترین پیشرفت‌های صنعت طراحی و ساخت تجهیزات و پوشاک نظامی به معرض دید عموم گذاشته شد.

این نمایشگاه با عنوان «نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات دفاعی و امنیتی» یا DSEI برگزار شد و در آن وزارت دفاع انگلیس از مدل پوشش نظامیان این کشور به همراه تجهیزاتی که بر تن خواهند داشت رونمایی کرد. در واقع آنچه که در این  نمایشگاه ارائه شد نمایشی هیجان‌انگیز از نوآوری در عرصه پوشاک و تجهیزات نظامی برای 10 سال آینده بود.
انگلیس در نظر دارد تا نظامیان این کشور در 10 سال آینده به نیروهای قدرتمند، ورزیده و البته فوق مدرن تبدیل شوند. این نگرش جدید در قالب پروژه‌ای موسوم به «FSV» دنبال می‌شود و در آن نظامیان آینده انگلیس نه تنها از پوشاک جدید و با کیفیتی متفاوت از قبل استفاده می‌کنند بلکه از فرق سر تا نوک انگشتانشان پوشیده از مجموعه متنوعی از فناوری‌های نوین می‌شود. پوشاکی که آنها می‌پوشند مجهز به حسگرهای پیشرفته‌ای است که دید نظامیان را از محیط اطراف در هر موقعی از شبانه‌روز، از جمله شب‌هنگام به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد. این لباس‌ها همچنین دارای رایانه شخصی خواهند بود که در تلفیق با سایر نظامیان دیگری که چنین لباس‌هایی بر تن دارند، شبکه پیشرفته‌ای تشکیل داده و از این طریق امکان تبادل اطلاعات مهم نظامی فراهم می‌شود.
بدون شک مهمترین و دیدنی‌ترین بخش فناورانه پوشاک نظامیان آینده انگلیس مربوط به قسمت کلاه آن می‌شود. در واقع این کلاه بیشتر از آنکه یک پوشش پلاستیکی برای محافظت از سر باشد، مرکز پردازش اطلاعات مهمی است که تأثیر بسزایی در بهبود عملکرد نظامیان خواهد داشت. اکنون این سؤال مطرح می‌شود که این همه حسگر و تجهیزات انرژی مورد نیازشان را از کجا دریافت می‌کنند؟
طراحان برای این موضوع هم چاره‌ای هوشمندانه اندیشیده‌اند. آنها سیستم تأمین الکتریسیته کوچکی در بخشی از این لباس تعبیه کرده‌اند که انرژی لازم برای عملیاتی شدن تمام این حسگرها و تجهیزات را فراهم می‌کند. در امتداد این لباس هدفون‌های مخصوصی دیده می‌شود که تا روی گوش فرد آمده و بدون آنکه خللی در سیستم شنوایی او ایجاد کند امکان برقراری ارتباط با سایر نظامیان را فراهم می‌کند.
مجموعه این لباس با عینک هوشمند کامل می‌شود. در دل این عینک دوربین مخصوصی تعبیه شده است. همچنین ریزنمایشگری در مقابل دیدگان کاربر آن وجود دارد که تمامی اطلاعات مورد نظرش در آن به نمایش گذاشته می‌شود. البته نباید از ساعت هوشمند هم غافل شد، ساعتی که اطلاعات بیومتریکی مختلفی را ثبت و کنترل می‌کند.
نظامیانی که این لباس جدید را می‌پوشند در بالاترین سطح ممکن حفاظت می‌شوند. در ناحیه شانه‌ها از پدهای مخصوصی استفاده شده که شدت ضربات وارد آمده به این ناحیه را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

پیام خود را بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.